close
آخرین مطالب
 • تبلیغ شما در اینجا
 • طراحی سایت شخصی
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • طراحی سیستم وبلاگدهی
 • سیستم سایت ساز اسلام بلاگ
 • مگا برد - پلتفرم خرید اینترنتی قطعات موبایل مگابرد
 • loading...
  YourAds Here YourAds Here

  مهتاب گستر

  بازدید : 75
  دوشنبه 16 اسفند 1400 زمان : 11:36

  ایرواشر چیست؟

  ایرواشر یکی از دستگاه های تهویه مطبوع است که برای تولید سرمایش در مراکز تجاری، کارگاه های صنعتی، ساختمان های مسکونی و ... استفاده و بهره برداری می شود. عملکرد دستگاه ایرواشر مبتنی بر سرمایش تبخیری می باشد و به همین دلیل مکانیزم خنک کاری آن نسبت به سایر تجهیزات برودتی بسیار ساده است که این تجهیز می تواند به صورت یک دستگاه مستقل یا به عنوان قسمتی از سایر سیستم های تهویه مطبوع استفاده شود.

  نحوه عملکرد دستگاه تهویه ایرواشر

  در تابستان هم زمان با به کار انداختن دستگاه تهویه ایرواشر، پمپ هم آب را در لوله ها به جریان انداخته و پاشش آب در نازل ها صورت می گیرد. جریان هوا به واسطه فن در ایرواشر به جریان افتاده و پس از عبور از دمپر و فیلتر به قسمت پاشش آب می رسد. قطرات آب با داشتن سطح تماس با هوا، تمایل به تبخیر شدن دارند و برای تبخیر گرمای نهان خود را از هوا می گیرند و سبب خنک شده هوا می شوند. برخورد قطرات با هوا به عنوان فیلتر عمل می کند و باعث می شود که ذرات موجود در هوا حذف شوند. مقداری از قطرات که تبخیر نشدند به درون تشتک ریزش می کنند و برای تصفیه پمپ می شوند و مقداری که همراه جریان در حرکت هستند با برخورد به صفحه W شکل، از هوا حذف شده و برای تصفیه فرستاده می شوند.

  برای گرمایش در زمستان از کویل آب گرم یا هیتر الکتریکی استفاده می شود. برای تامین آب کویل از پکیج استفاده می شود. آب گرم وارد کویل شده و سبب گرم شدن کویل و فین آن می شود و هوا با عبور از میان کویل، گرم شده و به ساختمان هدایت می شود. در مسیر جریان هوای گرم اگر نیاز باشد با پاشش آب، رطوبت هوا را نیز افزایش می دهند. فقط باید توجه کرد که آب حتما پیش گرم شده باشد که موجب خنک شدن هوا نشود.

  در هر دو حالت گرمایش یا سرمایش، هوای تهویه شده توسط فن و دریچه های مرتبط وارد ساختمان می شود.

  نحوه رطوبت زنی توسط ایرواشر

  آب اسپری شده هوای پیش گرم را خنک کرده و حرارت آن را می گیرد و به این ترتیب آب گرم می شود. به طور کلی هوا با رطوبت پایین وارد شده، شسته شده و رطوبت آن بالا می رود و سیستم را ترک می کند. ایرواشر در تمام فصولی که رطوبت محیط پایین باشد می تواند هوا را مرطوب کند که این زمان ها معمولا در اواخر پاییز و زمستان و اوایل تابستان یا در آب و هوای خشک است. یکی از کاربرد های ایرواشر در صنایع است، دلیل نیاز به رطوبت در محیط های صنعتی ایجاد شرایط مناسب برای بهره برداری بهتر می باشد. در تولید منسوجات، قطعات الکترونیکی و صنایع مرتبط و جا هایی که رطوبت هوا در کیفیت تولید اهمیت زیادی دارد ایرواشر رطوبت لازم را در فصول خشک تامین می کند. در شرایط رطوبت زنی ایرواشر، شبیه برج خنک کننده عمل می کند.

  اجزای اصلی دستگاه ایرواشر

  اجزای اصلی این دستگاه ایرواشر عبارت است از: بدنه اصلی، موتور الکتریکی، فن ها، پمپ، نازل، کنترلرها و حسگر ها و دیگر اتصالات.

  ایرواشر با ظرفیت هوادهی ۱،۵۰۰CFM الی ۶۵،۰۰۰CFM با ساختار عمودی، افقی و L شکل با کویل های سرمایشی و گرمایشی قابل سفارش هستند. همچنین این دستگاه ها قابلیت نصب انواع فیلتر و لامپ های UVC را دارند.

  کاربرد های دستگاه ایرواشر

  کاربرد این محصول در اماکن پر جمعیت و بزرگ بیشتر است و دارای انواع صنعتی و آپارتمانی می باشد که از هر کدام باید در مکان مخصوص خود استفاده کرد.

  از جمله موارد کاربرد ایرواشر در صنایع مختلف، تولید منسوجات و قطعات الکترونیکی می توان به صورت زیر اشاره کرد:

  • رطوبت زایی
  • رطوبت زدایی
  • سرمایش تبخیری
  • زدودن آلودگی هوا
  • زدودن گرد و غبار ها

  یکی از دلایل علاقمندی مشتریان به این دستگاه این است که می توان از آن هم برای سرمایش و گرمایش اسنفاده کرد و نیازی به خرید دستگاه جداگانه نیست.

  سوالات متداول در مورد دستگاه تهویه ایرواشر

  کلاس بندی ایرواشر چیست؟

  ایرواشرها معمولا در سه کلاس ۴، ۶ و ۸ تقسیم بندی می شوند.

  آیا ایرواشر برای گرمایش هم استفاده می شود؟

  ایرواشر توانایی تأمین گرمای مورد نیاز در فصل زمستان را نیز دارد.

  اجزای تشکیل دهنده ایرواشر کدام اند؟

  فن دمنده، پمپ سیرکولاسیون و نازل های آب پاش از اجزای ایرواشر هستند.

  کاربرد ایرواشر چیست؟

  ایرواشر در مناطقی که رطوبت ندارند، مانند سوله های صنعتی قابل استفاده می باشد.

  قیمت ایرواشر چگونه است؟

  قیمت دستگاه ایرواشر در مقایسه با سیستم هایی مانند روف تاپ پکیج و یا چیلر و هواساز، بسیار پایین تر است.

  طرز کار ایرواشر چیست؟

  ایرواشر مانند هواساز توسط فن، هوا را به داخل دستگاه کشیده و پس از تنظیم دما و افزایش رطوبت آن، با کانال کشی هوا را در قسمت های مختلف توزیع می کند.

  دستگاه ایرواشر تا چند درجه هوا را خنک می کند؟

  این که دستگاه ایرواشر تا چند درجه دمای هوا را کاهش می دهد، بستگی به شهر محل نصب ایرواشر دارد. سیستم های تهویه مطبوع تبخیری (مانند کولر آبی و ایرواشر)، حداکثر می توانند دمای هوا را تا 3 درجه بالا تر از دمای مرطوب آن شهر کاهش دهند.

  برای افزایش عمر مفید ایرواشر چه باید کرد؟

  برای بالابردن بازدهی دستگاه و همچنین افزایش عمر مفید آن باید هنگام نصب به موارد زیر توجه کرد که این نکات عبارت است از:

  • فیلتر ها را هفته ای یک بار بازدید کنید‌.
  • هنگام نصب ایرواشر حتما از عایق رطوبتی استفاده شود.
  • به طور منظم و دقیق وضعیت گردش فن و تسمه ها چک شود.
  • در مجتمع های مسکونی بهتر است که ایرواشر روی پشت بام نصب شود.
  • قطعات را هر شش ماه یک بار بررسی کرده و در صورت نیاز آن ها را تعویض نمایید.
  • برای کاهش اتلاف انرژی توصیه می شود که دستگاه در داخل یک اتاقک نصب شود.

  نتیجه گیری

  ایرواشر سیستمی بسیار موثر با قیمتی بسیار به صرفه و ویژگی های فوق العاده است. به دلیل مکانیزم ساده ای که دارد، قیمت آن به طور متوسط یک چهارم چیلر خواهد بود. در عین حال، دارای سیستم فیلتراسیون و رطوبت زنی نیز هست. اما اگر در جای نامناسب نصب شود، تقریبا تمام ویژگی های خود را از دست می دهد. پس باید با دقت بالایی انتخاب و خریداری شود.

  دستگاه تهویه ایرواشر شرکت مهتاب گستر

  مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع مختلف دستگاه های سیستم تهویه مطبوع به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع دستگاه های ایرواشر و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دستگاه ایرواشر و نحوه تولید آن و همچنین اطلاع از قیمت ایرواشر به وب سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

  برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 – 66706377 – 66709528

  ۲۰ اسفند ازدواج و طلاق ثبت نمی‌شود
  بازدید : 60
  دوشنبه 16 اسفند 1400 زمان : 11:39

  آیا می دانید منبع کویل دار چیست؟ و چه کابردی دارد؟

  این مقاله به عموم مردم توضیح می دهد که منبع کویل دار چیست؟ و چگونه با استفاده از منبع کویل دار می توان آب گرم مصرفی تولید کرد. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  منبع کویل دار چیست؟

  برای بسیاری از مالکان و مستأجران ساختمان، داشتن یک منبع قابل اعتماد جهت تولید آب گرم یکی از مهم ترین و کلیدی ترین عملیات هایی است که برای استفاده مستقیم آب گرم در ساختمان هایشان حائز اهمیت می باشد. گزینه های زیادی برای تولید آب گرم مصرفی برای ساختمان های تجاری بزرگ که از منبع کویل دار برای گرم کردن آب استفاده می کنند وجود دارد. هر سیستم و روشی علاوه بر کاربردی بودن برای هر کاربرد، مزایا و معایب خود را دارد.

  به طور معمول بسیاری از ساختمان ها از منبع کویل دار برای گرمایش و آب گرم برای مصارف خانگی مانند حمام، لباسشویی، شستن ظروف، لباسشویی و سایر مصارف خانگی دیگر استفاده می کنند. مصارف خانگی به هر آبی گفته می شود که در محل استفاده در داخل یا خارج ساختمان استفاده شود. منبع کویل دار معمولاً تحت فشار زیادی است و به همین دلیل، برای ایمنی بیشتر بهتر است که منبع کویل دار را به یک اتاق مکانیکی مشخص شده نصب و راه اندازی کنید زیرا در این صورت فشار را کاهش می دهید و بخار را از طریق یک مولد بخار به آب گرم هدایت می کنید.

  منبع کویل دار دستگاهی کاملاً شبیه یک مبدل حرارتی بزرگ است که در یک انتها بخار و در طرف مقابل آب ارسال می شود. هنگامی که بخار از مبدل حرارتی و منبع کویل دار عبور می کند، گرما را با بخار مبادله می کند و در نتیجه آب را گرم می کند. بنابراین، آب گرم برای مصارف خانگی و گرمایش در طول زمستان تولید می شود.

  لازم است این روش بسیار کنترل شده باشد تا آب گرم تولید شده خیلی داغ نشود. آب گرمی که تازه تولید شده اغلب از طریق کویل های آب گرم منتقل می شود و به مخازن ذخیره پمپاژ می شود تا بعداً برای عملکرد های خانگی مورد استفاده قرار گیرد. مجدداً، لازم است دما را تا حد امکان به دقت تنظیم کنید تا از تبدیل آب به آب گرم لوله کشی جلوگیری شود، به ویژه برای مصارف خانگی، در جایی که افراد می توانند بسوزند. بخار پمپاژ شده به منبع کویل دار معمولاً فوق گرم است و ممکن است آب با دمای بسیار بالا تولید کند.

  یکی از بهترین و رایج ترین راه کار ها برای تولید آب گرم از بخار، استفاده از دستگاه منبع کویل دار تا دمای مشخص شده است. سوالاتی که شاید راجب استفاده از سیستم منبع کویل دار برایتان اهمیت داشته باشد، عبارت است از:

  • منبع کویل دار چه مقدار آب گرم تولید می کند؟
  • افزایش دمای آب توسط منبع کویل دار چقدر است؟
  • منبع کویل دار تا چه میزان پاسخگو تولید آب گرم می باشد؟
  • آیا برای ساخت منبع کویل دار طراحی بهداشتی مورد نیاز است؟
  • منبع کویل دار در چه فضایی باید نصب و راه اندازی شود؟

  هنگامی که به این سؤالات پاسخ دادید، به دانستن این که کدام منبع کویل دار را باید خریداری کنید، نزدیک تر خواهید شد. از منبع کویل دار برای آب گرم سریع، کارآمد و ایمن استفاده و بهره برداری می شود.

  انواع منبع کویل دار

  در این قیمت با انواع منبع کویل دار آشنا می شوید. انواع منبع کویل دار عبارت است از:

  انواع منبع کویل دار بر اساس شکل ظاهری

  • حلزونی
  • یو شکل
  • مارپیچ یا اسپیرال

  انواع منبع کویل دار بر اساس نوع کویل

  • منبع کویل دار با کویل اسپیرال
  • منبع کویل دار با کویل رفت و برگشتی

  منابع کویل دار بر اساس نوع سیال گرم کننده

  بخار به آب: آب گرم مصرفی توسط بخار گرم می شود.

  آب به آب: آب گرم مصرفی توسط آب گرم بویلر گرم می شود.

  نحوه عملکرد منبع کویل دار

  نحوه عملکرد منبع کویل دار به این صورت است که آب داغ و بخار خروجی از دیگ بویلر توسط پمپ های سیرکولاتور وارد کویل های موجود در درون بدنه استوانه ای می شوند. سپس آب سرد به مخزن وارد شده و به دلیل ایجاد اختلاف دما در آب ها، تبادل دما صورت می گیرد و آب سرد ورودی به مخزن استوانه ای گرم می شود. این چرخه به دلیل از دست دادن دمای آب موجود در لوله های مسی و برگشت مجدد به دیگ بخار ادامه خواهد داشت.

  در صنعت یا در مصارف خانگی ما نیاز اساسی به آب گرم داریم لذا خیلی مهم است که دستگاهی جهت بر طرف کردن این نیاز داسته باشیم که منبع کویل دار، بسیار مناسب هم در صنعت هم در مصارف خانگی می باشد.

  کاربرد های منبع کویل دار

  همان طور که گفته شد، امروزه یکی از بهینه ‌ترین روش ها جهت تولید آب گرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن، استفاده از منبع کویل دار است. این منابع علاوه بر تولید آب گرم، برای گرم کردن هر گونه سیالی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از جمله کاربرد های منبع کویل دار عبارت است از:

  • خشک شویی ها
  • هتل ها و رستوران ها
  • صنایع غذایی و دارویی
  • مراکز اداری و سازمان ها
  • بیمارستان ها و درمانگاه ها
  • پادگان ها و قرارگاه های نظامی
  • موتورخانه های سبک و سنگین
  • صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و ...
  • ساختمان های مسکونی و تجاری
  • فروشگاه های زنجیره ای و پاساژ ها

  مزایای منبع کویل دار

  از مزایای منبع کویل دار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ضریب انتقال حرارت بسیار بالا
  • افت حرارتی کم به دلیل وجود لوله های مسی
  • تعمیر و نگهداری آسان به دلیل تک جداره بودن
  • سهولت در شستشو، رسوب زدایی و تعویض کویل ها
  • عدم قطع شدن فرآیند تولید آب گرم در صورت خرابی یکی از کویل ها

  چرا از کویل مسی در منبع کویل دار استفاده می شود؟

  مس بازیافت شده 42 درصد از تقاضای مس اروپا را برآورده می کند، فقط 15 درصد از انرژی مورد نیاز در استخراج مواد اولیه جدید را مصرف می کند ، که آن را پایدار، سازگار با محیط زیست و بازیافت ترین مواد لوله کشی موجود در حال حاضر می کند.

  مس همچنین دارای سابقه طولانی و ثابت استفاده از آن در انتقال آب آشامیدنی تمیز و سالم است زیرا دارای خاصیت ضد باکتری طبیعی و فواید ذاتی سلامتی است و آن را به عنوان یک ماده معتبر، آزمایش شده و آزمایش شده برای تأمین و ذخیره آب در اختیار دارد.

  قیمت منبع کویل دار

  قیمت منبع کویل دار به پارامتر های مختلفی بستگی دارد که شامل ظرفیت مخزن منبع کویل دار، نوع و تعداد کویل ها، جنس بدنه منبع کویل دار، ضخامت عدسی های محدب مورد استفاده و کیفیت به کار رفته در تمام مراحل ساخت منبع کویل دار می باشد. از این رو با توجه به نوسانات موجود در بازار، نمی توان قیمت دقیقی برای منابع کویل دار تعیین کرد.

  منبع کویل دار شرکت مهتاب گستر

  مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع منابع کویل دار به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع منبع کویل دار و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص منبع کویل دار و نحوه تولید آن به سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

  برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 – 66706377 – 66709528

  تشکر ویژه از سایت یو آپلود

  سازمان جهانی بهداشت هشدار داد | الزام تست کرونا در خانه‌های سالمندان تمدید می‌شود
  برچسب ها منبع کویل دار ,
  بازدید : 30
  دوشنبه 16 اسفند 1400 زمان : 11:39

  آیا تاکنون فکر کرده اید کولینگ تاور چیست؟

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پرسش با ما همراه باشید.

  کولینگ تاور

  کولینگ تاور قلب سیستم خنک کاری تجهیزات صنعتی می باشد. تعداد زیادی از مدیران فنی و مالکین کارخانه ها، تصور می کنند خریدن یک کولینگ تاور ارزان، سبب صرفه جویی در هزینه ها می شود. اما واقعیت این است که خرید ارزان معمولا هزینه و زمان تعمیرات را بالا می برد. به همین خاطر است که کولینگ تاور های ارزان معمولا سبب دردسر همیشگی پرسنل تعمیرات و نگهداری است و مقدار تولید مجموعه را هم کم می کند که این مساله در بازار رقابتی این روز ها، مثل دور ریختن بخش زیادی از حاشیه سود تولید خواهد بود.

  کولینگ تاور یا برج خنک کننده، دستگاهی است که دمای سیال یا آب را با استفاده از تبخیر سطحی کاهش می دهد. به دلیل راندمان مناسب، کم هزینه و ساده تر بودن کاهش دما بر مبنای تبخیر سطحی نسبت به استفاده از چیلر یا ایر کولر، استفاده از کولینگ تاور در صنایع مختلف گسترش یافته است.

  نحوه کارکرد کولینگ تاور

  همان طور که می دانید مجاورت آب با هوا سبب خنک شدن آن می شود. کولینگ تاور ها از دو مکانیزم ساده برای خنک کردن آب استفاده می کنند. ابتدا سرعت جریان آب را در داخل کولینگ تاور پایین می آورند و سپس با افزایش جریان هوا در داخل کولینگ تاور آب را خنک می کنند. اما این ماکنیزم برای کولینگ تاور مدار باز چطور استفاده می شود؟

  هر جا نیاز به افزایش جریان هوا و تماس آن با آب باشد نیاز به یک فن احساس می شود. از این رو کولینگ تاور های تر از فن ها برای افزایش جریان هوا استفاده می کنند. حال که با تولید کننده جریان هوا آشنا شدید نیاز است تا در مورد مکانیزم کند کردن سرعت آب و افزایش تماس جریان آب با کولینگ تاور اطلاعاتی را کسب کنید.

  معرفی انواع کولینگ تاور ها

  در این قسمت از مقاله قصد داریم انوع کولینگ تاور را به شما شرح دهیم. ما را همراهی کنید.

  تقسیم بندی کولینگ تاور ها بر اساس چگونگی جریان هوا

  از نظر سیستم ایجاد جریان هوا، کولینگ تاور ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند، که عبارت است از:

  • کولینگ تاور با جریان متقابل

  کولینگ تاور هایی هستند که در آن ها یک یا چند فن در بخش ورودی هوا قرار گرفته و هوا را به داخل کولینگ تاور می دمند.

  • کولینگ تاور با جریان متقاطع

  کولینگ تاور هایی هستند که تعداد یک یا چند فن در بخش خروجی هوا قرار گرفته و هوا را از داخل کولینگ تاور مکش کرده و به بیرون آن تخلیه می کنند.

  تقسیم بندی کولینگ تاور ها بر اساس چگونگی جریان آب مدار

  به طور کلی کولینگ تاور ها از نظر چگونگی جریان آب سیستم، به دو نوع جریان باز و جریان بسته تقسیم بندی می شوند.

  • کولینگ تاور مدار باز

  در این کولینگ تاور ها سیال مدار بر روی سطوح تبخیر رها شده و بار گرمایی خود را به هوای عبوری منتقل و خنک می شود و مجددا به مدار باز می گردد.

  • کولینگ تاور مدار بسته

  در مناطقی که به علت عدم وجود آب کافی و جلو گیری از هدر رفتن آب از این سیستم استفاده می شود که در آن سیال گرم با عبور از لوله های کنار هم (کویل) با هوای کشیده شده از پایین کولینگ تاور برخورد کرده و کاهش دمای سیال از طریق تماس با هوای سرد با لوله انجام می شود و با تبخیر و گرفتن حرارت از کویل سبب کاهش دمای سیال داخل کویل می شود.

  تقسیم بندی کولینگ تاور ها بر اساس چگونگی تداخل آب و هوا

  در یک برج خنک کننده انتقال حرارت از طریق تماس آب با هوای عبوری، در مجاورت یک واسطه انجام می شود.

  نوع تماس آب با هوا باعث شده است که کولینگ تاور ها به دو دسته تقسیم بندی شوند، که عبارت است از:

  • کولینگ تاور هایی با جریان مخالف

  در این کولینگ تاور ها، هوا از قسمت پائین وارد شده و به سمت بالا جریان می یابد و به صورت مخالف با آبی که از بالا در حال ریزش است برخورد می کند.

  • کولینگ تاور هایی با جریان متقاطع

  در یک کولینگ تاور جریان متقاطع، هوا به صورت افقی در کولینگ تاور جریان داشته و با آب گرم که به صورت عمودی در حال ریزش است تماس بر قرار می کند.

  طبقه بندی کولینگ تاور ها بر اساس چگونگی توزیع

  سیستم توزیع آب در کولینگ تاور ها به دو نوع تقسیم بندی می شوند، که عبارت است از:

  • سیستم توزیع ثقلی
  • سیستم توزیع تحت فشار یا اسپری

  ویژیگی های توزیع ثقلی

  • تشک های توزیع آب به صورت باز عمل می کنند.
  • اوریفیس های بزرگ و نازل های با پوشش 360 درجه دارند.
  • جهت توزیع مناسب باید سطح آب در حد کافی نگهداری شود.

  ویژگی های سیستم توزیع تحت فشار یا اسپری

  • سیستم، تحت فشار، آب را توزیع می کند .
  • معمولا فشار 2 psi در ورودی لوله اصلی وجود دارد.
  • دارای لوله اصلی و انشعابات فرعی جهت نازل ها می باشد.
  • اوررفیس های بزرگ و نازل های با پوشش 360 درجه و 180 درجه دارد .

  تقسیم بندی کولینگ تاور ها بر اساس به کار گیری سطوح تبادل

  سطوح تبادل حرارتی، به عنوان یک واسطه جهت ایجاد بستری برای تبادل حرارت بین آب و هوا، در فرصت زمانی مناسب، به کار می روند و انواع مختلفی دارند، که عبارت است از:

  • سطوح تبادل از جنس چوب و مواد خاص
  • سطوح تبادل از جنسV.C یا مواد مصنوعی دیگر

  تقسیم بندی کولینگ تاور ها بر اساس سیستم محرکه هوا

  در کولینگ تاور هایی که با جریان اجباری هوا کار می کنند، دو نوع فن جهت به حرکت در آوردن هوا مورد استفاده قرار می گیرد، که عبارت است از:

  • فن آکسیال یا محوری
  • فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

  ویژگی های فن آکسیال یا محوری

  • بازدهی بالایی دارند.
  • صدای بیشتری نسبت به نوع سانتریفیوژ دارند.
  • معمولا در بخش خروجی کولینگ تاور نصب می شوند.
  • حجم جریان هوای زیاد و فشار استاتیک کم ایجاد می کنند.
  • حدود 80 درصد کولینگ تاور ها از این سیستم استفاده می کنند.
  • مصرف انرژی کمی دارند و الکتروموتور های ضعیفتری به کار می گیرند.

  ویژگی های فن سانتریفیوژ یا گریز از مرکز

  • کارکرد کم صدا نسبت به فن محوری دارند.
  • مصرف انرژی بیشتری نسبت به فن محوری دارند.
  • حجم جریان هوای زیاد و فشار استاتیک بالا ایجاد می کنند.

  تقسیم بندی کولینگ تاور ها بر اساس مقایسه سیستم های محرک جریان هوا

  جهت خنک کردن 1500 GPM آب از 95 ˚F به 85 ˚F در هوای مرطوب 78 ˚F باید یکی از راه های زیر را انتخاب کرد:

  • کولینگ تاور جریان مخالف: فن سانتریفیوژ – با توان الکتروموتور معادل 60 hp
  • کولینگ تاور جریان متقاطع: فن آکسیال – با توان الکتروموتور معادل 30 hp

  مشاهده می شود که در کولینگ تاور با فن آکسیال توان کم تری مصرف می شود.

  سیستم تبادل حرارت کولینگ تاور

  دستگاه کولینگ تاور از تجهیزاتی نظیر فن ملخی یا سانتریفیوژ، الکتروموتور، گیربکس، بدنه، لوور، پکینگ و قطره گیر کولینگ تاور تشکیل شده است .

  سیستم تبادل حرارت کولینگ تاور با استفاده از پکینگ در کولینگ تاور شکل می گیرد. پکینگ ها سطح تماس سیال خنک شونده (که معمولا آب می باشد) را با هوا گسترش داده و به این صورت حد اکثر استفاده از جریان عبوری هوا صورت می گیرد.

  پکینگ های کولینگ تاور یا سطوح تبادل حرارت نقش بسیار مهمی در کارکرد و راندمان کولینگ تاور ها دارند. در واقع هر چه پکینگ های کولینگ تاور تبادل حرارت بیشتری بین آب یا سیال سرد شونده و هوای عبوری بر قرار کنند دمای سیال زود تر به درجه حرارت مطلوب رسیده و حجم آب بیشتری سرد می شود. پکینگ های کولینگ تاور که سیستم تبادل حرارت کولینگ تاور را تشکیل می دهند معمولا از جنس پی وی سی (PVC) یا پلی پروپیلن (PP) و یا چوب اشباع می باشند .

  پی وی سی و پلی پروپیلن در سیستم تبادل حرارت کولینگ تاور دارای مقاومت مناسب و وزن سبکی بوده و دارای کاربرد زیادی در مدل های مختلف کولینگ تاور فایبرگلاس می باشد .

  در مناطقی که رسوب یا ناخالصی آب زیاد باشد از پکینگ های اسپلش استفاده می شود. شکل مشبک این پکینگ های کولینگ تاور سبب می شود جریان آب عبوری از این سطوح، رسوب از خود به جای نگذارد.

  پکینگ های اسپلش در مدل های مختلف با نام های نت اسپلش، رندوم اسپلش، گرید اسپلش و اسپلش وی بار می باشند. البته راندمان سطوح تبادل حرارت مشبک نسبت به سطوح سینوسی که پکینگ های معمولی را شامل می شود، پایین تر بوده ولی به دلیل عدم ایجاد رسوب در مناطق خاص، مقرون به صرفه می باشند .

  محبوس شدن قطرات آب در داخل پکینگ های کولینگ تاور، تبادل حرارت آن ها را با جریان هوای عبوری بیشتر می کند. به همین علت پکینگ های کولینگ تاور به صورتی طراحی و ساخته می شوند که آب را داخل خود حبس کنند .

  تشکیل فیلم آب و لایه های پکینگ های کولینگ تاور نیز سبب افزایش سطح تماس با هوا شده و راندمان و کارایی سطوح را افزایش می دهد. در واقع جذب حرارت هوا به وسیله ملکول های آب انجام می گیرد و دمای آب تا نزدیک نقطه اشباع می رسد.

  تعیین ظرفیت کولینگ تاور

  تناژ تبرید کولینگ تاور چقدر می باشد؟

  در ابتدای این بحث باید مساله ای که متاسفانه در بازار تهویه و سرمایش به شدت رواج دارد را برای شما توضیح بدهیم. ظرفیت کولینگ تاور بر حسب تن تبرید، ارتباطی با ابعاد و اندازه آن ندارد و نباید در کاربرد صنعتی، تن تبرید کولینگ تاور را استعلام کنیم.

  معنای این جمله این است که مثلا یک کولینگ تاور با ظرفیت 100 تن تبرید، می تواند از یک کولینگ تاور 200 تن بزرگ تر باشد.

  قیمت ها و استعلام هایی که در بازار کولینگ تاور بر حسب تن تبرید، انجام می شود با فرض این است که کولینگ تاور مورد نظر برای چیلر جذبی و یا چیلر تراکمی استفاده می شود که اختلاف دمای ورودی و خروجی آن 5 درجه سانتی گراد و دما های آن هم مشخص است. به همین علت در کولینگ تاور صنعتی که اختلاف دمای آب ورودی با خروجی کولینگ تاور معمولا از 10 درجه شروع می شود و در مواردی به بالای 30 درجه سانتی گراد می رسد، نمی توانید با استفاده از تن تبرید، اندازه کولینگ تاور و مدل آن را مشخص کنید. در این شرایط خریدارانی که بدون طراحی و مشخص کردن دبی آب در گردش و دمای رنج و اپروچ، کولینگ تاور می خرند، در خط تولید دچار مشکل خواهند شد و در فصل تابستان نمی توانند به دمای دلخواه خود برسند.

  توضیح بیشتر این است که به عنوان مثال یک کولینگ تاور 500 تن تبرید که به روش سنتی از بازار خریداری شده باشد، برای اختلاف دمای 5 الی 7 درجه سانتی گراد و در شرایط آب و هوایی تهران می تواند ظرفیت کامل خود را داشته باشد. یعنی اگر مثلا دمای آب ورودی 45 الی 50 درجه و دمای آب خروجی کولینگ تاور، 30 درجه باشد، دیگر آن کولینگ تاور نمی تواند در ظرفیت کامل خود کار کند و ممکن است ظرفیت کاری سرمایشش به تناژ تبرید کم تر از 250 برسد.

  این موارد لزوم نیاز به طراحی و ارائه اطلاعات دقیق در طراحی را مشخص می کند.

  ظرفیت کولینگ تاور به مقدار حرارتی که کولینگ تاور با عمل تبخیر از کولینگ واتر جذب می کند، ظرفیت سرمایش می گویند. ظرفیت نامی کولینگ تاور با ظرفیت واقعی و عملکردی آن تفاوت دارد.

  واحد ظرفیت کولینگ تاور بر حسب کیلو وات یا تناژ تبرید است. هر کیلو وات معادل 0.2843 تن تبرید است.

  قیمت کولینگ تاور

  قیمت در هر موضوعی طبیعتاً حرف آخر را می ‌زند و در مورد کولینگ تاور نیز این موضوع صادق می باشد. قیمت هر دستگاهی که تولید می‌ شود از عوامل مختلفی می تواند تأثیر پذیر باشد. قیمت کولینگ تاور نیز با توجه به جامع بودن قطعات داخلی و سروکار داشتن با بخش های مختلف تهیه مواد اولیه دائماً دستخوش تغییرات فراوان می ‌شود. با توجه به همت تولید کنندگان و سازندگان کولینگ تاور هم اکنون سعی تمامی شرکت های سازنده بر این بوده است تا قیمت های خود را با کم ترین ضریب تغییرات اعلام نمایند.

  در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید در ادامه همراه ما باشید تا در مورد اگزاست فن و محل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند، اطلاعاتی به دست آورید.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اگزاست فن و نحوه تولید آن و همچنین استعلام قیمت اگزاست فن به سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

  برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 – 66706377 – 66709528

  نوار مغزی چیست ؟
  برچسب ها کولینگ تاور ,

  تعداد صفحات : 0

  درباره ما
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2
 • بازدید کننده امروز : 3
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 9
 • بازدید ماه : 45
 • بازدید سال : 250
 • بازدید کلی : 376
 • کدهای اختصاصی